GMTДатаСветещи индексиСветещи стрелкиЦентрална секундна стрелкаЗавинтваща се корона
Описание
Часовникът е представен през 2021 г., за да ознаменува 50-годишнината от лансирането на първия Explorer II, и продължава славната традиция на модела в съвременен прочит. Рядко ни се случва, но не знаем откъде да започнем и затова ще говорим за най-важните според нас неща, на които следва да се обърне внимание...
Несъмнено една от отличителните черти на модела е неговият размер – Rolex запазват 42-милиметровата каса, позната от предходното поколение, и това много ни харесва. А за капак коронката е по-голяма от използваните в някои други модели 6 мм – този Twinlock е 7 мм, което определено е червена точка номер 1!
Механизмът е един „истински GMT” – новият инхаус Caliber 3285, който е с увеличен резерв на хода до приблизително 70 часа, Chronergy escapement, Parachrom спирала, Paraflex антишокова система и Superlative Chronometer сертификация, гарантираща точност от -2/+2 секунди на ден след поставянето на механизма в касата. Всичко това позволява механизмът да бъде част от съвременния стандарт „Superlative Chronometer“ на марката – червена точка номер 2!
Но какви са разликите и нововъведенията? Първата съществена разлика е механизмът – вече споменахме, че новият Explorer II има честта да носи в себе си новия калибър 3285. Най-видимата разлика обаче е по-широката гривна с по-голямата си сгъваема закопчалка – в резултат на тази промяна пропорциите имат по-хармонично усещане, т.к. го няма това „стърчане“ на лъговете спрямо веригата. Като цяло браслетът е преработен, за да бъде по-еластичен и удобен, а бръшът е с много по-добро качество и общо усещане. Що се касае до промените по циферблата, при представената днес бяла версия те са минимални – най-забелязващата се от тях е новият начин на изписване на “Swiss Made” в долната му част, сега надписът е „коронясан“ в средата между двете думи, а другата промяна са новите стрелки – в случая са леко променени и с по-различен финиш спрямо тези в предишната версия.
Мислим, че е достатъчно с отличията, за да остане място да споделим малко лични впечатления.
Наистина детайлът на този часовник, както впрочем на всичките модерни Rolex-и, които сме имали възможност да разглеждаме, е впечатляващ. Започвайки от невероятния дайъл – при представения часовник става въпрос за класическия бял, т.нар. “Polar” вариант, който под определени ъгли все едно отсъства, от което общото впечатление е сякаш стрелките и маркерите са „увиснали“ във въздуха в някаква безтегловност. Маркерите и стрелките са с Chromalight луминисценция, излъчването е в приятен за окото синкав цвят, а осветяването продължава много дълго. Размерът им е в модерния “maxi” стил на марката, използван в моделите от последните години.
Преминавайки през сапфир-кристала с „циклоп“, разбира се, отделно внимание трябва да бъде отделено на касата и безела – невероятно съчетание от бръшвана Oystersteel стомана от семейството на 904L, с фасетирани полирани ръбове и детайли на места. Както знаете, Rolex обръщат специално внимание на използваната стомана и за целта имат собствени леярни за производството ѝ – щеше да бъде още една червена точка, но нали обещахме да спрем, а и тази стомана се използва при повечето модели.
И разбира се гривната, браслетът, веригата или както и да я назовавате – както може да се очаква при един Rolex, тя наистина е добра... В случая става въпрос за новия Oyster браслет с масивни звена и масивна закопчалка, изработена от цял стоманен къс, а не от огъната ламарина, както е при повечето марки. Единственото, което ѝ липсва, но само според нас, е Glidelock закопчалката на Sub, но пък тук е сложен Oysterlock с т.нар. Easylink, който позволява микрорегулиране с допълнителни приблизително 5 мм.